آذری جهرمی: فیلترینگ را بردارید، سهم کاربران ایرانی از پهنای باند افزایش می یابد

محمدجواد آذری‌جهرمی در روزنامه اعتماد نوشت: بر اساس گزارش سازمان جهانی مخابرات سهم هر کاربر ایرانی (مجموعه پهنای باند، تقسیم بر تعداد کاربران) از متوسط سرعت بین‌الملل 15.2 است، این در حالی است که همین رقم در آرژانتین 41.13 است.
Rate this post

رفع فیلترینگ کاربران ایرانی

رفع فیلترینگ کاربران ایرانی یکی از مهم ترین مشکلات ایرانیان می باشد. دلیل این تفاوت معنادار میان ایران با سایر کشورها مثل آرژانتین، فیلترینگ است. چنانچه فقط شبکه مجازی یوتیوب از فیلتر خارج شود و دولت در ظرفیت ها ارتقای لازم را ایجاد کند و در دایر کردن ظرفیت پهنای باند بین الملل حساسیت به خرج ندهد، این شاخص در ایران نیز بالا می رود.

ممکن است این سوال مطرح شود که پهنای باند چه ارتباطی با فیلترینگ و یوتیوب دارد؟ با فیلتر شدن یوتیوب،  کاربر از دسترسی به یک محتوای ارزشمند محروم می‌شود. وقتی این روند محدود می‌شود در نتیجه تعداد ایرانیانی که از یوتیوب استفاده می‌کنند از یک زنجیره محروم می‌شوند. برخی اشاره می‌کنند که یک بخشی از این کاربران از ظرفیت آپارات استفاده می‌کنند. اما آقای شکوری مقدم زمانی به من گزارش داد که محتوایی که آپارات تولید می‌کند و آن را در یوتیوب می‌گذارند در یوتیوب میزان بازدید بیشتری به نسبت آپارات دارد به دلیل اینکه یوتیوب فقط یک پلتفرم نیست، یک زنجیره است، یک اکوسیستم و یک شبکه است.

منطقه شبکه چگونه به وجود آمد؟ صاحب‌نظران گفتند، اندیشه‌های مختلف، تجربیات مختلف و دانش‌های مختلف وجود دارد، برای جلوگیری از دوباره کاری و بالا بردن پرفرمنس و افزایش بهره‌وری، بهتر است این دانش‌ها به هم متصل شوند. یعنی کاری که یک فردی در گوشه‌ای از جهان انجام داده، شخص دیگری دوباره آن را تجربه نکند و از داده‌های اطلاعاتی قبلی استفاده کند.

در واقع مردم چرخ را دوباره اختراع نکنند. شما فرض کنید اندیشگاهی که ۸میلیارد انسان ظرفیت دسترسی به آن دارند را با اندیشگاهی که ۸۰ میلیون ایرانی تنها امکان دسترسی به آن را دارند. اصلا قابل مقایسه نیست. تازه این موارد مفهوم شبکه‌ای موضوع است، موضوع این است که ما ظرفیت داریم، قبلا هم سرمایه‌گذاری لازم برای استفاده از آن را انجام داده‌ایم، ساختارها را هم داریم ولی از آن استفاده نمی‌کنیم و این روند در شاخص جهانی، جایگاه ما را پایین می‌کشد.