۷مکمل عالی برای درمان نفخ و کاهش سوهاضمه

نفخ یکی از معظلاتی است که افراد زیادی را درگیر می کند ومشکلات زیادی را به وجود می آورد.یک انسان بالغ باید تشخیص دهد چه خوراکی هایی برای بدن او منجر به مشکلات گوارشی می شود.در ادامه 7مکمل عالی برای درمان نفخ و کاهش سوهاضمه را به شما معرفی کردیم.
Rate this post

نفخ عمدتاً ناشی از کندی در حرکات دستگاه گوارش می‌باشد و ممکن است به عوامل متعددی منتسب شود، از جمله کمبود مواد مغذی، مصرف ناکافی فیبر یا آب، عدم تحمل به برخی مواد غذایی، مشکلات گوارشی یا افزایش ناجیز باکتری‌ها در روده کوچک (SIBO). در صورتی که نفخ به بیماری جدی نرسد، اصلاح رژیم غذایی و مصرف مکمل‌های غذایی ممکن است بتواند آن را برطرف کند.در ادامه ۷مکمل عالی برای درمان نفخ و کاهش سوهاضمه را به شما معرفی خواهیم کرد.

مطالعه مقاله درمان بیماری گوارشی در هوای گرم ممکن است برای شما مفید باشد.

پروبیوتیک‌ها برای درمان نفخ

پروبیوتیک‌ها، که باکتری‌های مفیدی هستند که در روده‌ها حضور دارند، می‌توانند به سلامتی انسان بسیار کمک کنند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افزایش مصرف پروبیوتیک‌ها از طریق مصرف غذاهای سالم مانند ماست و کفیر یا مکمل‌های غذایی می‌تواند به حفاظت از سلامت روده کمک کرده و مشکلاتی مانند نفخ را کاهش دهد.تحقیقات نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها ممکن است علائم مشکلاتی مثل نفخ و اجابت مزاج را در برخی از افراد مبتلا به سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) بهبود بخشند. همچنین، تحقیقات نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند شدت علائم IBS را کاهش دهند، از جمله نفخ، گاز معده و تورم شکم. این باکتری‌ها همچنین ممکن است در درمان مشکلات گوارشی دیگر مانند اسهال و کولیت اولسراتیو موثر باشند.استفاده از پری‌بیوتیک‌ها به همراه پروبیوتیک‌ها می‌تواند اثرات مثبت این باکتری‌ها را تقویت کند. پری‌بیوتیک‌ها نوعی از فیبرها هستند که پروبیوتیک‌ها را تغذیه می‌دهند و به آن‌ها اجازه رشد می‌دهند. منابع خوبی از پری‌بیوتیک‌ها شامل موز، غلات کامل، سیر و پیاز هستند.

خوردن زنجبیل برای نفخ

زنجبیل به تحریک حرکت غذا در دستگاه گوارش کمک می‌کند و سبب افزایش سرعت تخلیه معده می‌شود. این ادویه همچنین به حفاظت از سلامت روده‌ها کمک می‌کند و نفخ را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه انجام‌شده با استفاده از مکمل زنجبیل به‌عنوان قرص ضد نفخ، محققان متوجه شدند که زنجبیل سرعت تخلیه معده را در افراد مبتلا به سوء هاضمه افزایش می‌دهد و این به‌طور مؤثری به درمان نفخ کمک می‌کند. در تحقیقات دیگری که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد، زنجبیل به کاهش علائم سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) کمک کرد.زنجبیل به انواع مختلفی قابل مصرف است. شما می‌توانید این ادویه ضد نفخ را به غذاهای خود اضافه کنید، از آن برای تهیه دمنوش استفاده کنید یا به صورت مکمل آن را مصرف کنید. اگر نفخ پس از وعده‌های غذایی شما ظاهر می‌شود، نوشیدن دمنوش زنجبیل می‌تواند به شما کمک کند.

تاثیر روغن نعناع بر مشکلات گوارشی

مدت‌هاست که افراد از روغن نعناع و دمنوش نعناع برای تسکین مشکلات گوارشی خود بهره می‌برند. روغن نعناع یک مکمل گیاهی خوراکی است که دارای ویژگی‌های ضد اکسیدانی و ضد التهابی می‌باشد. این روغن همچنین ال-منتول (L-menthol) را شامل می‌شود که با تهیه‌ی اسپاسم عضلانی در روده، به درمان مشکلات گوارشی کمک می‌کند.محققان با تحلیل ۱۲ مطالعه مختلف به این نتیجه رسیدند که مصرف روغن نعناع ممکن است علائم سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) را کاهش دهد. در یک تحقیق چهار هفته‌ای بر روی ۷۲ نفر مبتلا به IBS اجرا شده، مصرف روغن نعناع به میزان سه بار در روز باعث کاهش ۴۰ درصدی علائم IBS گردید. برای اطمینان از تأثیر روغن نعناع بر روی افراد دیگر، نیاز به انجام مطالعات بیشتر داریم.

روغن دارچین در طب سنتی

استفاده گسترده از روغن دارچین در طب سنتی به عنوان درمانی برای انواع مشکلات گوارشی، از جمله نفخ، شناخته شده است. یک مطالعه نشان داد که مصرف یک کپسول حاوی روغن دارچین به عنوان یک نوع قرص ضد نفخ می‌تواند به‌طور چشم‌گیری علائم سوء هاضمه را پس از ۶ هفته کاهش دهد.دارچین دارای چند ترکیب ضدالتهابی مانند سینامالدهید (Cinnamaldehyde) و متوکسی‌سینامالدهید (Methoxycinnamaldehyde) است. مطالعات روی حیوانات نشان داده‌اند که این ترکیبات می‌توانند نمایانگرهای التهابی را در موش‌های مبتلا به کولیت کاهش دهند و در پیشگیری از نفخ موثر باشند. با این حال، برای تایید تأثیر روغن دارچین بر دستگاه گوارش انسان، نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

پسیلیوم و میزان مصرف

افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی ممکن است منجر به نفخ شود. با این حال، اگر این تغییر را به تدریج و با مصرف کافی آب انجام دهید، مصرف فیبر می‌تواند از نفخ جلوگیری کند، به‌ویژه اگر یبوست دلیل اصلی نفخ باشد. فیبر در غذاهای گیاهی از جمله غلات کامل، میوه، سبزیجات و حبوبات به‌وفور یافت می‌شود و همچنین به‌صورت مکمل در داروخانه‌ها در دسترس می‌باشد.پسیلیوم یکی از بهترین مکمل‌ها برای درمان یبوست و نفخ می‌باشد. پسیلیوم نوعی فیبر است که از گیاه اسفرزه با نام علمی Plantago ovata به‌دست می‌آید. این گیاه در مناطق مختلفی از جنوب آسیا، اروپا و آمریکای شمالی رشد می‌کند.یک مطالعه روی ۵۱ نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ و یبوست نشان داد که مصرف ۱۰ گرم پسیلیوم به‌صورت روزانه در دو دوز به بهبود علائم یبوست و کاهش قند خون، کلسترول و وزن بدن کمک کرد. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که پسیلیوم باعث افزایش میزان آب در مدفوع می‌شود و از افتالمان مدفوع برای تسهیل دفع آن کمک می‌کند. علاوه بر این، یک مطالعه بر روی حیوانات نشان داد که پسیلیوم به‌طور قابل‌توجهی التهاب روده را کاهش می‌دهد که این ممکن است به تسکین نفخ و مشکلات گوارشی کمک کند.

ویتامینd وبهبود درد معده

زمانی که در معرض اشعه‌های خورشید قرار می‌گیرید، سلول‌های پوست شروع به تولید ویتامین D می‌کنند. واقعیت این است که این ویتامین در بعضی از مواد غذایی و مکمل‌های تغذیه‌ای موجود است. با توجه به اینکه تعداد اندکی از مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی ویتامین D وجود دارند، عمدتاً رژیم غذایی به تنهایی نمی‌تواند نیازهای تغذیه‌ای بدن را تامین کند. به همین دلیل، اکثر افراد به مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین D متوسل می‌شوند.یک تحقیق انجام شده بر روی ۹۰ بیمار مبتلا به IBS نشان داد که مصرف ۵۰ هزار واحد بین‌المللی ویتامین D به‌صورت هر ۲ هفته یک‌بار و به‌مدت ۶ ماه منجر به بهبود درد معده، نفخ و علائم گوارشی دیگر می‌شود. در یک مطالعه دیگر بر روی ۴۴ زن مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و کمبود ویتامین D انجام شد. مصرف مکمل این ویتامین به‌مدت چهار ماه باعث کاهش نشانگرهای التهابی و بهبود علائم PMS از جمله درد معده، گرفتگی عضلات، یبوست و نفخ گردید.در واقع، بیشتر کودکان و بزرگسالان به ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D در روز نیاز دارند. مهم است توجه داشت که مصرف ویتامین D از مقدار روزانه ۴۰۰۰ واحد بین‌المللی باید متورط گردد، زیرا ممکن است به مسمومیت منجر شود. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود که قبل از شروع مصرف مکمل ویتامین D، با پزشک مشورت نمایید. پزشک می‌تواند با انجام آزمایش خون تشخیص دهد که آیا به کمبود این ویتامین مبتلا هستید یا خیر.

منیزیم خوراکی ضد نفخ

مکمل منیزیم یک قرص ضد نفخ دیگر محسوب می‌شود. این ماده مغذی مهم به تحریک عضلات روده‌ای کمک کرده و در نتیجه به تسکین نفخ و مشکلات گوارشی کمک می‌نماید. منیزیم به صورت طبیعی در مواد غذایی متنوعی مانند غلات کامل و مکمل‌های غذایی یافت می‌شود. اگر توانایی مصرف مقدار کافی از مواد غذایی غنی از منیزیم را ندارید، می‌توانید به مکمل‌های منیزیم مراجعه کنید. برای بزرگسالان، مقدار روزانه توصیه شده منیزیم بین ۳۱۰ تا ۴۲۰ میلی‌گرم است.