ناسا صدای یک ستاره نورانی را در ویدیویی به اشتراک گذاشت

صدای ستاره نورانی توسط ناسا ظبط شد طبق گزارشات به عمل آمده، ناسا صداسازی یا سونفیکیشن (Sonification) جدیدی را منتشر کرده است که ستاره عظیم RS Puppis را نمایش می‌دهد. با توجه به تصویری که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، این سونفیکیشن یک راه شنیداری برای تجربه تصویر این ستاره غول پیکر ارائه می‌کند. باید […]

5/5 - (70 امتیاز)

صدای ستاره نورانی توسط ناسا ظبط شد

طبق گزارشات به عمل آمده، ناسا صداسازی یا سونفیکیشن (Sonification) جدیدی را منتشر کرده است که ستاره عظیم RS Puppis را نمایش می‌دهد. با توجه به تصویری که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، این سونفیکیشن یک راه شنیداری برای تجربه تصویر این ستاره غول پیکر ارائه می‌کند. باید به این نکته اشاره کنیم که صداها از لبه‌های بیرونی شروع می‌شوند و به سمت مرکز حرکت می‌کنند و نقاط نورانی نزدیک به بالای تصویر به نت‌های بلندتر و نقاط نزدیک به پایین به نت‌های با صدای کمتر اختصاص داده شده‌اند.

RS Puppis نمونه‌ای از یک نوع ستاره به نام متغیر دلتا قیفاووسی محسوب می‌شود که در توسعه ستاره‌شناسی اهمیت بسزایی دارد. این نوع از ستارگان بسیار نورانی هستند و RS Puppis در یک چرخه شش هفته‌ای درخشان می‌شود. مهم‌تر از همه اینکه، همان‌طور که «هنریتا سوان لیویت» ستاره‌شناس آمریکایی در سال ۱۹۰۸ کشف کرد، درخشندگی این نوع ستارگان مربوط به دوره ارتعاشات آن‌ها است.

به این معنا که ستاره‌شناسان می‌توانند با مشاهده مدت زمان پالس یک ستار‌ه متغیر قیفاووسی، میزان درخشندگی آن را پیش‌بینی کنند. سپس آن‌ها می‌توانند میزان درخشندگی را با روشنایی مشاهده‌شده آن مقایسه کرده و براساس این اطلاعات، فاصله دقیق آن را تعیین کنند. با‌این‌وجود، می‌توان گفت که کشف ویژگی‌های این ستارگان به اخترشناسان این امکان را می‌دهد تا برای اولین‌بار فاصله کهکشان‌های دیگر را به دقت اندازه‌گیری کنند.

تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۱۳ این تصویر از RS Puppis را گرفته که سونفیکیشن ناسا براساس آن انجام شده است. اخترشناسان علاوه بر تماشای تپش ستار‌ه، به مشاهده نحوه انعکاس نور در سراسر غبار اطراف ستاره که پژواک نوری نامیده می‌شود نیز علاقه‌مند بوده‌اند.