معرفی ویروس‌ های تنفسی نوظهور، شامل COVID-19

۵/۵ – (۱ امتیاز) ویروس‌ های تنفسی نوظهور، شامل COVID-19 ویروس‌ های تنفسی نوظهور مجموعه‌ای از ویروس‌ ها هستند که بر روی سیستم تنفسی انسان‌ها وارد می‌شوند و عفونت‌های تنفسی ایجاد می‌کنند. یکی از ویروس‌ های تنفسی نوظهور معروف که در سال ۲۰۱۹ شناسایی شد، COVID-19 یا همچنین شناخته شده به عنوان کروناویروس سارس-کوو-۲ است. […]

5/5 - (1 امتیاز)

ویروس‌ های تنفسی نوظهور، شامل COVID-19

ویروس‌ های تنفسی نوظهور مجموعه‌ای از ویروس‌ ها هستند که بر روی سیستم تنفسی انسان‌ها وارد می‌شوند و عفونت‌های تنفسی ایجاد می‌کنند. یکی از ویروس‌ های تنفسی نوظهور معروف که در سال ۲۰۱۹ شناسایی شد، COVID-19 یا همچنین شناخته شده به عنوان کروناویروس سارس-کوو-۲ است. این ویروس از خانواده کروناویروس‌ ها است که به انسان‌ها انتقال پیدا کرده و گسترش جهانی چشمگیری داشته است.

COVID-19

COVID-19 که مخفف Coronavirus Disease 2019 است، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین شناسایی شد و به سرعت به یک وبا جهانی تبدیل شد. این بیماری توسط ویروس SARS-CoV-2 یا همچنین شناخته شده به عنوان کروناویروس سارس-کوو-۲ ایجاد می‌شود. ویروس SARS-CoV-2 علاوه بر انسان‌ها، به احتمال زیاد از حیوانات منشأی به انسان‌ها منتقل می‌شود.

علائم و عوارض

علائم این ویروس در ابتدا می تواند مانند آلرژی فصلی باشد و علائم و عوارض COVID-19 می‌تواند متنوع و شدید باشد و از جمله مشکلات تنفسی، تب، سرفه، خستگی و در موارد شدید‌تر عفونت ریه و آسیب به سایر اعضاء بدن می‌شود. در برخی از موارد، افراد مبتلا به COVID-19 نیاز به بستری در بیمارستان دارند و حتی ممکن است موجب مرگ شوند.

 پیشگیری و مقابله

برای پیشگیری از انتقال ویروس SARS-CoV-2 و ابتلاء به COVID-19، رعایت اقدامات بهداشتی ضروری است. از جمله اقدامات مهم می‌توان به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شستشوی دست‌ها به‌طور مکرر با آب و صابون یا محلول‌های ضدعفونی‌کننده اسپری، و جلوگیری از لمس چشم، بینی و دهان با دست‌های آلوده اشاره کرد.

 واکسن‌ها

جهانیان مواجه با COVID-19 با استفاده از روش‌های علمی و تحقیقاتی تلاش می‌کنند تا به واکسن‌هایی برای پیشگیری و کنترل این بیماری دست پیدا کنند. تاکنون واکسن‌های مختلفی تایید شده‌اند و انتشار واکسن‌ها در سراسر جهان در حال انجام است تا انسان‌ها را از این بیماری محافظت کند و انتشار آن را کنترل کند.