گجت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

گجت (Gadget) چیست؟ گجت از واژه های پرکاربرد امروزی است که بسیار شنیده می شود. اما در پاسخ به سوال گجت چیست و چه کاربردی دارد چه می توان گفت؟ تاریخچه کلمه گجت چیست؟ منشا کلمه گجت (Gadget) مشخص نیست اما بسیاری معتقدند که این کلمه برای اولین بار در قرن ۱۸ در صنعت شیشه […]

4.7/5 - (15 امتیاز)

گجت (Gadget) چیست؟

گجت از واژه های پرکاربرد امروزی است که بسیار شنیده می شود. اما در پاسخ به سوال گجت چیست و چه کاربردی دارد چه می توان گفت؟

تاریخچه کلمه گجت چیست؟

منشا کلمه گجت (Gadget) مشخص نیست اما بسیاری معتقدند که این کلمه برای اولین بار در قرن ۱۸ در صنعت شیشه سازی به کار رفته است. گفته می شود این کلمه در قرن نوزدهم نیز در انگلستان به عنوان اسم یک مکان یا به عنوان اصطلاحی در نیروی دریایی استفاده شده است.

یک داستان معروف هم این است که شرکتی بنام Gaget, Gauthier & Cie که در سال ۱۸۸۶ در ساخت مجسمه آزادی در آمریکا مشارکت داشته با ساختن نسخه کوچکی از آن مجسمه اسم آن را گجت گذاشته است. اما این روایت هم قابل اطمینان نیست. در زبان فارسی گاهی از معادل «ابزارک» برای گجت استفاده می شود.

تعریف امروزی گجت چیست؟

با استفاده گسترده از یک گجت، دیگر از آن با این عنوان یاد نمی شود. به عنوان مثال، هنگامی که تلفن های همراه برای اولین بار معرفی شدند، آنها یک گجت محسوب می شدند. اما با تبدیل شدن آنها به وسایل همگانی، دیگر از این عنوان استفاده نمی شود.گجت هایی که قسمت‌ های متحرک داشته باشند گاهی اوقات دستگاهک یا گیزمو (gizmo) نامیده می شوند.

تفاوت دستگاه (device) و گجت چیست ؟

از دستگاه (device) برای انجام کارهای خاص یا دستیابی به نتیجه مشخص استفاده می شود. بنابراین رایانه شخصی و دوربین فیلمبرداری دستگاه هستند. اما به عنوان مثال، دسته بازی کامپیوتری یا ریموت کنترل دوربین، گجت هستند.

اغلب تمایز این دو مفهوم دشوار است زیرا معنای آنها بسیار مشابه است. نکته اصلی در اینجا این است که بدانید هر گجت فیزیکی یک دستگاه است اما عکس آن درست نیست.